Firma Rehberi Kataloğu
Online Katalog | Ana Sayfam Yap | Favorilerime Ekle | Tavsiye Et | Şirketimi Ekle | Sıkça Sorulan Sorular | İletişim
ÜYE GİRİŞİ ÜYELİK
SON KATILAN FİRMALAR
FLORAKİM KİMYA TEMİZLİK ÜRÜNLERİ
SAPHİR HOTEL
ADMİN HABER
ADMİN2

ANTALYA'YA TÜRK-RUS ÜNİVERSİTESİ AÇILACAK

| İstanbul | 01.09.2016 14:00:24 |
Bakan Avcı: "Antalya'da Türk-Rus üniversitesi açmak gibi bir projemiz bulunuyor. Antalya Belek'te başlayan Türkiye-Rusya Medya Forumu'na katılan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, açılış konuşmalarının ardından Türk ve Rus gazetecilerin sorularını yanıtladı.Bakan Avcı, Antalya'da turizm eğitiminin ön planda olacağı bir Türk-Rus üniversitesi açmak gibi projelerinin bulunduğunu bildirdi.

Bakan Avcı ayrıca, Türk Hükümetinin daveti üzerine gelen 15 kişilik Rus uzman güvenlik ekibinin alınan tedbirleri kendi standartları açısından incelediğini ve çok olumlu bir raporlamayla döndüklerini kaydetti.

RUSLAR TÜRK DİZİSİ İSTEDİ

Kültür ve Turizm Bakan Avcı, bir Rus gazetecinin "Rusya'da Türk dizileri çok fazla ilgi görüyor, dizi oyuncularının Rusya'ya gelmelerini istiyoruz" şeklindeki talebine, Türk televizyon dizilerindeki oyuncuların Rusya'ya davet edilmeleri konusunda yardımcı olabilecekleri yanıtını verdi.

Dizi oyuncuları ile Rus izleyiciyi buluşturacak organizasyonların yanı sıra ortak projeler konusunda da yardımcı olabileceklerini ifade eden Avcı, şunları kaydetti:

"Bizim bu tür ortak projeler konusunda finansal destek mekanizmalarımız var. Bakanlık olarak ortak projelerde maddi destek veririz. Türkiye içinden sponsor bulmanız konusunda da yardımcı oluruz. Bu gibi iş birliklerine açığız.

Hem Rusya'da ve Türkiye'de hem de başka ülkelerde de ilgi çekecek ortak projeler gerçekleştirebiliriz. Türkiye'de çekilen diziler sadece Ortadoğu'da değil, Latin Amerika'da da büyük bilgi görüyor. Son yaptığımız bir araştırmada Arjantin'den belli bir dönemde turist artışı olduğunu gördük. Bunun sebebini araştırdığımızda gördük ki o tarihlerde Arjantin'de 2 Türk dizisi yayına girmiş, onun etkisiyle insanlar Türkiye'yi merak etmeye başlamışlar. Buna bağlı olarak Arjantinli turist sayısında ciddi manada artış ortaya çıkmış. İki ülke olarak benzer projeler yapabiliriz. Birbirimize çok benziyoruz. Sinema, televizyon ve sanat alanında ortak anlatabileceğimiz konularımız var."

ANTALYA'YA TÜRK-RUS ÜNİVERİSTESİ

Antalya'da turizm eğitiminin ön planda olacağı bir Türk-Rus üniversitesi açma projelerinin bulunduğunu belirten Bakan Avcı, eğitim dili Rusça olan bir turizm meslek lisesi açılabileceğini veya mevcut okullardan birinin bu sisteme dönüştürülebileceğini ifade etti.

Yaptırdıkları bir araştırmanın sonucuna göre potansiyel Rus müşteriler açısından Türkiye'de deniz turizminin ilk sırada geldiğini anlatan Bakan Avcı, "Alışveriş turizminde ikinci, sağlık turizminde ise üçüncü sırada görünüyoruz, ancak maalesef kültür turizminde ilk 5'te bile görünmüyoruz. Bu araştırma sonuçlarını da dikkate alarak geride kaldığımız sektörleri öne çıkarmak için çalışmalar yapıyoruz." diye konuştu.

RUS GÜVENLİK UZMANLARI OLUMLU DÖNDÜ

Basın mensuplarının "güvenlikle" ilgili sorularını da yanıtlayan Bakan Avcı, genel anlamda dünyanın her yerinde terör saldırıları kaynaklı güvenlik sorunu yaşandığını dile getirdi.

Avcı, bununla ilgili olarak ilişkilerin yeniden normalleşmeye başladığı süreçte Rusya'dan güvenlik uzmanlarından oluşan 15 kişilik bir ekibi Türkiye'ye davet ettiklerini hatırlattı. Havalimanlarında ayrıntılı incelemelerde bulunan bu ekibin, alınan güvenlik tedbirlerini kendi standartları açısından inceleme imkanı bulduğunu belirten Avcı, Rus uzmanların çok olumlu bir raporlamayla döndüklerini kaydetti. Bakan Avcı, Rusya'dan Türkiye'ye tarifeli ve charter uçuşların yeniden başlamasının ardında, alınan güvenlik önlemlerinin yeterliliğinin yattığını da sözlerine ekledi.

Boyut Yayın Grubu
©1996 - BOYUT YAYIN GRUBU | Site Kullanım Koşulları
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul Tel: +90 212 413 33 33 (pbx) Faks: +90 212 413 33 34
info@boyut.com.tr | industryguideinfo@boyut.com.tr
Adınız Soyadınız :  
E-Mail Adresiniz :    
Alıcının Ad Soyadı :  
Alıcının E-mail Adresi :    
Mesajınız :  
En fazla 300 karakter