Firma Rehberi Kataloğu
Online Katalog | Ana Sayfam Yap | Favorilerime Ekle | Tavsiye Et | Şirketimi Ekle | Sıkça Sorulan Sorular | İletişim
ÜYE GİRİŞİ ÜYELİK
SON KATILAN FİRMALAR
FLORAKİM KİMYA TEMİZLİK ÜRÜNLERİ
SAPHİR HOTEL
ADMİN HABER
ADMİN2

SIRÇA, YAŞAMIN EN SAYDAM HALİ

| İstanbul | 29.02.2016 15:42:28 |

Foto-Galeri için resime tıklayın.
İki kardeş; Elif Şakar ve Ebru Kafadar'ın yaşama dair saydam söylemlerini bir araya getirdikleri çok özel bir marka Sırça. Tek tek elde üretilen cam objeleriyle yaşam alanlarına taze bir nefes üfleyen Sırça; ismiyle özdeş, narin, kırılgan ama dirençli ruhlara sesleniyor.Elif Şakar ve Ebru Kafadar kardeşlerinortak girişimiyle Temmuz 2014'ten bu yana faaliyette, Sırça. Herbiri birbirinden özel serilerde yer alan cam ürünler, gittikleriher yere beraberinde hikayelerini götürüyor. Farklı kurgularlayaşama dahil ediliyor Sırça'nın ürünleri... Daha çok kadınıngücü, narinliği ve direncini fısıldıyorlar. Bir arayageldiğimiz Elif Şakar ve Ebru Kafadar ile yaşamlarına camı dahilediş süreçlerini ve Sırça'nın hikayelerini konuştuk.

İTÜ Mimarlık Fakültesi, ŞehircilikBölümü mezunu olan Ebru Kafadar, uzun yıllardır iç mimariprojelerde çalışıyormuş. Ağırlıklı ev projeleri üzerineçalışan Ebru Kafadar, bundan 7-8 yıl önce cama merak salmış.Gittiği her yerde cam atölyeleri, fabrikalarıyla mimariçalışmaları nedeniyle hali hazırda tanışıklığı olan EbruKafadar, atölyelere girip çıktıkça ve işin imalat aşamasınıda gördükçe bu işten daha çok keyif almaya başlamış. “Camzaten genel olarak herkesin yaşamında olan ve sevdiği bir malzemeama bende ayrı bir merak oluştu” diyen Kafadar, ÇekCumhuriyeti'nde bir cam workshop'una da katılmış. Kendi çapındaeskizler yapan Ebru Kafadar, sonunda eskizlerine hayat üflemeyekarar vermiş ve bu kararını 2014 yılında yürürlüğe koymuş. Aslında Ekonometri mezunu olan Elif Şakar ise eskiradyo-televizyonculardan. Daha sonra da yıllarca hep ticaret ileuğraşmış. Paslanmaz çelik üzerine çalışmalar yaptığı içinde mimari sektörün her daim içinde olmuş. Hal böyle olunca ikikız kardeş güçleri birleştirmiş. “Ebru'nun cam tutkusu herzaman vardı, ben de yaratıcı işleri oldum olası sevmişimdir.İtici bir güç, evrenden bir mesaj gelmesi gerekiyormuş. O mesajgeçen sene geldi ve biz de başladık” diyen Elif Şakar, işindaha çok markalandırma, bilinirliği arttırma ve ürünlerihikayeleştirme kısmıyla ilgili. Ebru Kafadar ise üretim vetasarım aşamasında yer alıyor.

Kırılgan ve narin

Sırça, cam demek. Çıkardığıseslerle anlamı bütünleşik özel kelimeler vardır, sırça da okelimelerden... Daha keskin çizgilerde, dik durmaya çalışan,mücadeleci ruhlara sesleniyor sanki. Elif Şakar, denizinortasındayken bulmuş bu ismi. Edebiyata meraklı, okumayı veyazmayı çok seven Şakar, Sabahattin Ali'nin bir öyküsündekikahramandan etkilenmiş. “Sırça sadece cam demek değil, kırılganama vakur demek. Yani kırılgan ama aynı zamanda güçlü” diyenElif Şakar şöyle devam ediyor: “Kadını anlatıyor bence bukelime. Kadın da aslında kırılgandır ama erkekten çoğu zamançok daha güçlüdür. Dolayısıyla bizi tarif ediyor. Biz Sırçaile beraber camdan öykülerimize başladık. Her koleksiyonumuz ayrıbir öykü olsun istedik.”

Sırça'nın ürünlerinin hepsi üflemecam tekniğiyle üretiliyor. “Üfleme cam çok zor bir teknik,yıllarca emek istiyor” diyen Ebru Kafadar, “Şu anda Türkiye'deüfleme cam ustası bulmak çok kolay değil. Sayıları oldukça az,bu nedenle de üfleme cam ürünlerin değeri çok büyük.”şeklinde konuşuyor. Bütün tasarımlarını kendilerihazırlıyorlar. Beykoz'da bir fabrikayla çalışıyorlar ama bunundışında farklı atölyeler de var çalıştıkları. Kesim,kumlama, asit atölyeleri olmak üzere cam ürünler bir döngüiçinde üretiliyor.

Sırça bünyesinde yer alankoleksiyonlarda vazolar, mumluklar, kaseler ve masa üstüne hitapedecek aksesuvar ürünleri var. Ürünler dekoratif olmalarınınyanı sıra fonksiyonel. Bir ürünü farklı amaçlarla kullanmanızmümkün. İsterseniz sunum ürünü olarak değerlendirebilir,isterseniz çiçeklerle süsleyip dekor amaçlı kullanabilirsiniz.Öte yandan, camın ışıkla birlikte aldığı büyülü tavrı,Elif Şakar ve Ebru Kafadar'ın ürünlerle beraber sundukları ledaydınlatmalarla yaşam alanınıza taşıyabilirsiniz. Bronzdanyaptırdıkları ledli diskleri de ayrıca satışa sunan Elif Şakarve Ebru Kafadar, ışığın cama kattığı ruhu göstermekistiyorlar. Bu nedenle ‘Sırça Lighting’ olarak ayrıca birmarkalandırma daha yapan iki kardeşin ürünleri dekoratif bireraydınlatma ürününe de dönüşebiliyor.

Her koleksiyonda birhayat örgüsü

Her koleksiyonun markayla ve kendikimlikleriyle örtüşmesini istediklerini söyleyen Elif Şakar, “Buyaşımıza gelene dek birçok şey yaşadık. İnişli çıkışıtecrübeler, sevinçler, hatıralar; dolayısıyla her koleksiyondaizler olsun istedik. Öyküleri oluştururken, koleksiyon isimleriniverirken bize yaşam enerjisi veren durumlardan yola çıktık. Öteyandan, bizim için estetik çok önemli, evde kahveyi içerken bilefincanın yanında küçük bir çiçek olsun isteriz, anı yaşamayıve kendimizi mutlu etmeyi seviyoruz. Bunu da ürünlerimizeyansıtıyoruz” diye konuşuyor. Sırça'nın ürünleri elegan,çok abartılı değil, hatları çok sade ama aynı zamanda birhayat örgüsü içeriyor. Koleksiyonlarda renkler öne çıkarken,hayatın tüm renklerine de yer veriliyor. Aventura, Mares, Ventu,Mulie, Cactus, Festa, Arte; Sırça'nın koleksiyonlarındanbazırları... Her birinde farklı renklerde vazo, kase, mumluk gibiürünler yer alıyor ve değişen renkler üzerinizde ayrı etkilerbırakıyor.

Örneğin Aventura Serisi serüvenemeraklı, maceraperest ruhlara bir çağrı yapıyor. Renkleri vedokularıyla hayatın serüvenci tarafını yansıtıyor. Arteserisi, bir ressamın paletindeki renklere gönderme yapıyor. Maresserisi, denizin uçsuz bucaksız sonsuzluğunu anlatıyor, dokusuylauzak denizlere yelken açıyor. Mulie ile kadının direncini vesağlam duruşunda aslında saklı olan hassasiyeti vurguladıklarınıbelirten Elif Şakar, Festa ile de festival kadınlarınıörtüştürdüğünü söylüyor. Vertu, yüzümüzü okşayan ılıkbir rüzgarı, kadının saçlarının rüzgarla dalgalanmasınıçağrıştırıyor. Son olarak farklı şekillerde kullanıldığındaapayrı etkiler yaratan Cactus ise hayata dair kıpır kıpır birform... Bunlar dışında daha farklı ve birbirinden özel pek çokseri de var tabii.

Özel ürünlerüretiyoruz”

Sırça bünyesindeki cam ürünlerinhiçbiri boyama cam değil, kendinden renkli camlar. Renkli camınözelliğinin hiçbir zaman renginin çıkmaması ve boyasınındökülmemesi olduğunu söyleyen Ebru Kafadar, “Zatenhammaddesinde renk var. Bu da önemli bir kriter; rengini ilk günkügibi koruyacak. Öte yandan, el üretimi olması ayrı bir değerkatıyor çünkü hiçbir ürün yüzde 100 birbiriyle aynıolamıyor. Her seferinde başka bir şey üretmiş oluyoruz aslında.Özel ürünler üretiyoruz” diye konuşuyor.

Sırça olarak üretim yapmayabaşladıkları dönemlerde ürünlerini ilk kez Mandarin OrientalBodrum'da gözler önüne seren Ebru Kafadar ve Elif Şakar, farklısatış noktalarıyla çalışıyor. Luxury Point Mandarin OrientalBodrum, Mutlu Mikrop, İsmet Mobilya ve Layla Dekorasyon; Sırça'nınürünlerini yakından görüp, dokunup yaşamınıza katabileceğinizsatış noktaları olarak sizleri bekliyor. Sırça, zaman zaman özelsipariş üzerine de tasarımlar gerçekleştirebiliyor.

Yurtdışından talepler de alan Sırça,2016 yılında yurtdışına ağırlık verecek. Markayı tanıtmanınyanı sıra Türkiye'de cam sanatının gelişimine ve dünyadatanınmasına katkıda bulunmak istediklerini belirten Ebru Kafadarve Elif Şakar, butik bir cam tasarım firması olarak yola devamedeceklerinin altını çiziyor.

www.sirca.com.tr

Boyut Yayın Grubu
©1996 - BOYUT YAYIN GRUBU | Site Kullanım Koşulları
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul Tel: +90 212 413 33 33 (pbx) Faks: +90 212 413 33 34
info@boyut.com.tr | industryguideinfo@boyut.com.tr
Adınız Soyadınız :  
E-Mail Adresiniz :    
Alıcının Ad Soyadı :  
Alıcının E-mail Adresi :    
Mesajınız :  
En fazla 300 karakter