Firma Rehberi Kataloğu
Online Katalog | Ana Sayfam Yap | Favorilerime Ekle | Tavsiye Et | Şirketimi Ekle | Sıkça Sorulan Sorular | İletişim
ÜYE GİRİŞİ ÜYELİK
SON KATILAN FİRMALAR
FLORAKİM KİMYA TEMİZLİK ÜRÜNLERİ
SAPHİR HOTEL
ADMİN HABER
ADMİN2

LİMAN KONTEYNER TERMİNALİ İÇİN 6 FİRMA YARIŞACAK

| İstanbul | 30.10.2013 10:11:58 |
Yap-işlet-devret modeli ile ihale edilecek Çandarlı Limanı Konteyner Terminali için Türkiye'nin dev firmaları ihaleye girecek. Firmalar puanlama ile değerlendirilecek.Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, yap-işlet-devret modeli ile ihale edeceği Çandarlı Limanı Konteyner Terminali için Türkiye'nin en büyük firmaları yarışacak. İhaleye girmek üzere Sabancı, MNG, Limak, Akfen, Yıldırım Holding ve Arkas Grubu'na bağlı şirketler dosya aldı. Firmalar, tekliflerini 5 Kasım akşamına kadar teslim edecek. Dosyalar puanlama sistemine göre değerlendirilecek ve en yüksek puanı alan firmaya ihale verilecek.

Derince Limanı için süreç devam ediyor

ÖİB, TCDD'ye ait Derince Limanı'nın 36 yıl süreyle, "İşletme Hakkının Verilmesi" yöntemiyle özelleştirilmesi çalışmalarını sürdürüyor. Geçici teminat bedeli 30 milyon dolar olarak belirlenen limanın ihalesi için son teklif verme tarihi 10 Aralık olarak belirlendi.

Akdeniz'de dengeleri değiştirecek

Dünyanın en büyük 10. konteyner limanı olacak şekilde projelendirilen ve Doğu Akdeniz'in aktarma merkezi olması planlanan Çandarlı Limanı'nın temeli 2011'de atıldı. Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları Limanlar Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü tarafından üstlenilen limanın dalgakıran bölümünün inşaatını Kolin-Limak 230 milyon lira bedelle üstlendi. Bakanlık, projenin yatırımına paralel limanın demir ve kara yolu bağlantılarının yapımına da başlayacak. İhaleyi kazanan firma, Çandarlı Limanı'nın rıhtım, lojistik alan ve konteyner depolama sahalarını oluşturacak ve limanı 4 yılı yapım için olmak üzere 41 yıllığına kiralayacak. Çandarlı Limanı'nı 3 etap halinde yapılacak ve Limanın ilk etaptaki kapasitesi 4 milyon teu olacak. Ancak yüzde 100 proje tamamlandığında, 12 milyon teu ile, Türkiye'nin şu anda 6 milyon teu olan yükleme kapasitesinin 2 katına sahip olacak.

Çandarlı Limanı'nın ihalesi ilk olarak 2008 yılında gündeme gelmiş ve o yıl İspanya, İtalya, Hollanda, Kore ve İsveç'ten 5 uluslararası firma projeyle ilgilenmiş ancak aynı yıl çıkan küresel kriz nedeniyle proje durdurulmuştu. (Sedat Alp/Dünya)

Boyut Yayın Grubu
©1996 - BOYUT YAYIN GRUBU | Site Kullanım Koşulları
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul Tel: +90 212 413 33 33 (pbx) Faks: +90 212 413 33 34
info@boyut.com.tr | industryguideinfo@boyut.com.tr
Adınız Soyadınız :  
E-Mail Adresiniz :    
Alıcının Ad Soyadı :  
Alıcının E-mail Adresi :    
Mesajınız :  
En fazla 300 karakter