Firma Rehberi Kataloğu
Online Katalog | Ana Sayfam Yap | Favorilerime Ekle | Tavsiye Et | Şirketimi Ekle | Sıkça Sorulan Sorular | İletişim
ÜYE GİRİŞİ ÜYELİK
SON KATILAN FİRMALAR
FLORAKİM KİMYA TEMİZLİK ÜRÜNLERİ
SAPHİR HOTEL
ADMİN HABER
ADMİN2

TÜRKİYE'NİN İLK KAPI MÜZESİ ÇORUM'DA KURULACAK

| İstanbul | 04.01.2013 10:28:52 |
Çorum'un ahşap evleri, asırlık çeşmeleri ve tarihi yapılarıyla ünlü İskilip ilçesinde, Türkiye'nin ilk "kapı müzesi" kurulacak.İskilip Belediye Başkanı Numan Sezer, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle yaklaşık iki yıl önce ilçedeki tarihi yapılara yönelik restorasyon çalışmalarına başladıklarını belirterek, çalışmalar kapsamında tarihi niteliği olan konak, ev ve arastaların restore edildiğini söyledi. Restorasyon çalışmaları için belediye bünyesinde bir ekip oluşturduklarını ve bu ekibin Kastamonu Üniversitesi'nde restorasyon alanında eğitim aldığını dile getiren Sezer, daha sonra da belediye bünyesinde restorasyon atölyesi kurduklarını ifade etti.

İlk olarak 200 yıldan fazla geçmişe sahip ayakkabıcılar, semerciler ve bakırcılar arastasının restorasyonuna başladıklarını dile getiren Sezer, çalışmaların devam ettiğini belirtti. İlçenin bilinen merkezlerinden "Temenna" bölgesinde bulunan iki konağın restore edilerek Çatalkara Kültür ve Sanat Evi ile Yazmalı Konak adı altında hizmet açtıklarını anlatan Sezer, şöyle devam etti: "Yine bu bölgede bulunan bir konağımızı daha restore ediyoruz. Bu konağımızı da Etnografya Müzesi olarak kullanmayı düşünüyoruz. Belediye olarak satın aldığımız çeşitli bölgelerdeki eski yapıların da restorasyonunu gerçekleştireceğiz. Restorasyon atölyemiz bu anlamda çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Buralarda da İskilipli Alimler Müzesi ile eskiden gelen sanatçılarımıza ait ürünlerin sergileneceği yapıları kurma niyetindeyiz."

"TÜRKİYE'NİN İLK KAPI MÜZESİNİ KURACAKLAR"

İskilip'te birçok tarihi konak ve yapı bulunduğunu ve birçoğunda yaşamın sürdürüldüğüne dikkati çeken Belediye Başkanı Sezer, bu tür yapılara ait kapıların tarihi niteliğe sahip olduğunu söyledi. İlçedeki tarihi vasfı olan tüm kapıları numaralandırdıklarını anlatan Sezer, ''Türkiye'de ilk kez 'kapı müzesi'ni biz kuracağız. Gelen ziyaretçiler proje kapsamında oldukça büyük bir kapıdan içeri girerek ilçeye ilk adımlarını atmış olacak. Proje kapsamında İskilip'te tarihi vasfı olan kapıların hepsini numaralandırıyoruz. Hazırladığımız gezi haritasındaki güzergaha göre gelen ziyaretçilerimize şehir turu attıracağız. Bunun yanı sıra restorasyonu yapılan mekanları gezdirmiş olacağız'' diye konuştu. Tarihi İskilip Kalesi içerisinde yer alan yapıları da belediye olarak satın aldıklarını ifade eden Sezer, kalenin de restore edilerek turizme kazandırılacağını söyledi.

"TURİST SAYISI 10 KAT ARTTI"

İlçeye gelen turist sayısında eskiye göre 10 kat artış olduğunu vurgulayan Sezer, konaklama imkanlarının artmasıyla beraber ziyaretçi sayısının daha da artacağının altını çizdi. Türkiye'de Beypazarı ve Safranbolu gibi ilçelerin model olduğunu dile getiren Sezer, şunları kaydetti: "Proje faaliyetlerimizin tamamlanmasıyla önümüzdeki 10 yıllık süreçte Beypazarı ve Safranbolu'yu geçeceğimize inanıyorum. Ancak şunu da belirtmeliyim ki biz sadece tarihi ve kültürel yapılarımızla sınırlı kalmıyoruz. İlçemizde, İskilipli Atıf Hoca ve çeşitli alimlerin mezarları, Şeyh Yavsi'nin de bir camisi var. Buralara da akın akın ziyaretçiler geliyor. Hem tarih, kültür ve sanat hem de dini turizm için ilçemize ziyaretçiler geliyor."

Boyut Yayın Grubu
©1996 - BOYUT YAYIN GRUBU | Site Kullanım Koşulları
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul Tel: +90 212 413 33 33 (pbx) Faks: +90 212 413 33 34
info@boyut.com.tr | industryguideinfo@boyut.com.tr
Adınız Soyadınız :  
E-Mail Adresiniz :    
Alıcının Ad Soyadı :  
Alıcının E-mail Adresi :    
Mesajınız :  
En fazla 300 karakter