Firma Rehberi Kataloğu
Online Katalog | Ana Sayfam Yap | Favorilerime Ekle | Tavsiye Et | Şirketimi Ekle | Sıkça Sorulan Sorular | İletişim
ÜYE GİRİŞİ ÜYELİK
SON KATILAN FİRMALAR
FLORAKİM KİMYA TEMİZLİK ÜRÜNLERİ
SAPHİR HOTEL
ADMİN HABER
ADMİN2

MEHMET AKİF ERSOY'UN MISIR'DAKİ EVİ MÜZE OLACAK

| İstanbul | 31.12.2012 11:29:35 |
Milli Şair Mehmet Akif Ersoy Kahire'de anıldı. Akif'in Mısır'da ikamet ettiği ev müze olacak.Milli Şair Mehmet Mehmet Akif Ersoy, vefatının 76. yıl dönümünde, Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen sempozyumla anıldı.

El Ezher Üniversitesi'nde düzenlenen sempozyuma, Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Onursal Başkanı D. Mehmet Doğan, El Ezher Üniversitesi profesörlerinden Abdulaziz Avadallah, Macide Mahluf, Cemal Musa, Said Ali Atiye ve Dr. Abuzer Kalyon konuşmacı olarak katıldı. Üniversitenin konferans salonunda gerçekleştirilen sempozyumda iki ülkeden çok sayıda akademisyen, edebiyatçı ile El Ezher Üniversitesi öğrencileri de hazır bulundu. Türk Büyükelçiliği, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ve El Ezher Üniversitesi'nin katkılarıyla düzenlenen sempozyumda konuşan Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Botsalı, ''Mehmet Akif Ersoy'un mirasına sahip çıkma konusunda çalışıyoruz. Akif'in Mısır'da bulunduğu süre içerisinde kaldığı evin müze haline getirilerek Türk ve Mısır kültürüne kazandırılması için gayretlerimiz sürüyor. Söz konusu evin mülkiyeti konusunda Mısırlı sahipleri arasında bir anlaşmazlık var. Mahkeme tarafından bu anlaşmazlık sona erdirilir erdirilmez, Akif'in Kahire'nin Helvan bölgesinde ikamet ettiği evi müze haline getireceğiz. Bu konunun yakın bir zaman içerisinde sonuçlanacağını söyleyebilirim'' dedi.

''Mısır, Mehmet Akif'in ikinci vatanıdır''

Sempozyumda konuşan TYB Onursal Başkanı Doğan ise Mısır'ın Mehmet Akif Ersoy için ikinci bir vatan olduğunu ifade ederek, Akif'in Mısır'da kaldığı süre içerisinde güney illerinden Luksor ve Asvan'a yaptığı ziyaretler sonrasında yazdığı şiirlerin, Türk edebiyatının şaheser şiirleri olduğunu kaydetti. Mehmet Akif Ersoy'un İslam aleminin dertlerini hisseden realist bir şair olduğunu vurgulayan Doğan, Akif'in 19. yüzyılın sonlarına doğru emperyalizmin gittiği yolu görüp, kimliğini koruyarak modernleşme felsefesini şiar edindiğini anlattı. Mehmet Akif Ersoy'u Anma Sempozyumu'nda konuşan El Ezher Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Musa, Arapça ve Türkçenin İslam coğrafyası için önemli iki dil olduğunu dile getirerek, Mehmet Akif Ersoy'un İslam coğrafyası için önemli bir edebi şahsiyet olduğunu söyledi. Prof. Dr. Atiye ise Akif'in Mısır ile Türkiye ilişkilerine önemli katkısı olduğunu belirtti.

Boyut Yayın Grubu
©1996 - BOYUT YAYIN GRUBU | Site Kullanım Koşulları
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul Tel: +90 212 413 33 33 (pbx) Faks: +90 212 413 33 34
info@boyut.com.tr | industryguideinfo@boyut.com.tr
Adınız Soyadınız :  
E-Mail Adresiniz :    
Alıcının Ad Soyadı :  
Alıcının E-mail Adresi :    
Mesajınız :  
En fazla 300 karakter