Firma Rehberi Kataloğu
Online Katalog | Ana Sayfam Yap | Favorilerime Ekle | Tavsiye Et | Şirketimi Ekle | Sıkça Sorulan Sorular | İletişim
ÜYE GİRİŞİ ÜYELİK
SON KATILAN FİRMALAR
FLORAKİM KİMYA TEMİZLİK ÜRÜNLERİ
SAPHİR HOTEL
ADMİN HABER
ADMİN2

TÜRKİYE'NİN İLK AŞK MÜZESİ AÇILIYOR

| İstanbul | 22.11.2012 11:04:53 |
Bu müze, Romeo ve Juliet'ten Ferhat ile Şirin'e, Leyla ile Mecnun'dan Kerem ile Aslı'ya kadar dünya ve Anadolu'nun efsane aşklarını yaşatacak.Amasya'da inşaatı süren ''Ferhat ve Şirin Aşıklar Müzesi'', Romeo ve Juliet'ten Ferhat ile Şirin'e, Leyla ile Mecnun'dan Kerem ile Aslı'ya kadar dünya ve Anadolu'nun efsane aşklarını yaşatacak. Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir süredir yapımını sürdürdükleri Ferhat ve Şirin Aşıklar Müzesi tamamlandığında, konsept itibarıyla Türkiye'de ve dünyada bir ilk olacağını söyledi. Sevdiği Şirin için dağları delen Ferhat'ın öyküsünü anlatan Ferhat ile Şirin efsanesindeki kanal olduğu belirtilen ve kentte ''Ferhat Su Kanalı'' olarak bilinen yerde benzeri olmayan bir müze yaptıklarını anlatan Özdemir, ''Ferhat ve Şirin'in aşkının yanında Anadolu'da ve dünyada efsane olmuş aşkları yaşatacak sıra dışı bir müze yapıyoruz'' dedi. Anıtlar Yüksek Kurulu'nun projeye onay vermesiyle başladıkları çalışmanın artık sona geldiğini anlatan Özdemir, şöyle devam etti: ''Çok güzel ve heyecan verici bir müze çalışması yapıyoruz. Burayı, Romeo ve Juliet'ten Kerem ile Aslı'ya, Ferhat ile Şirin'den Mimar Sinan ve Mihrimah Sultan aşkı ile Anadolu'daki aşk hikayelerinin yansıtıldığı iki ve üç boyutlu rölyeflerden oluşan çok güzel bir aşk müzesi haline getiriyoruz. Amacımız, Anadolu'nun hoşgörü merkezi olan ve geçmişte medeniyetlere ev sahipliği yapmış Amasya'da, Anadolu'da ve dünyada yaşanmış saf aşkların birleştiği bir mekan oluşturmak. Bu aşkları Amasya'da buluşturmak.''

Söz konusu müzeyle sevginin ön plana çıkarak aile bağlarının yeniden yeşermesini, insanların sevgi ve hoşgörüsünü artırmayı hedeflediklerini kaydeden Özdemir, müzenin yapımında destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığı Anıtlar Yüksek Kurulu ve sivil toplum örgütlerine teşekkür etti. Özdemir, 60 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğinde tünel biçimindeki müzenin 8 ayrı holden oluşacağını belirterek, ''Ziyaretçiler müze içerisinde yer alan bu bölümlerde her aşk hikayesini canlı olarak yaşayacak. Üç ve iki boyutlu silikon maket ve heykeller, rölyefler, o günleri yansıtan özel dekorlar, efektler, müzik ve ışıklarla bu aşkları canlandıracağız. Bölmelerde beş duyu organına hitap etmeyi hedefliyoruz'' diye konuştu.

İLAHİ AŞK BÖLÜMÜ

Ferhat ile Şirin, Romeo ve Juliet, Kerem ile Aslı, Leyla ile Mecnun, Mimar Sinan ile Mihrimah Sultan aşkının yanı sıra müzede Anadolu aşık ve yavuklu kültürü ile ''ilahi aşk'' bölümlerinin yer aldığını anlatan Özdemir, müzenin son kısmında bulunan ilahi aşk bölümünde Mevlana, Hacı Bektaşi Veli ile Yunus Emre'nin felsefesine işaret eden ilahi aşk temasının işlendiğini söyledi. Efsane aşkların müzede yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacaklarını anlatan Özdemir, ''Araştırmamıza göre Türkiye'de ve dünyada böyle bir müze yok. Bu da bizim için bir ilk olacak. Müzede dünyanın en çok bilinen aşkı Romeo ve Juliet'in konu edilmesi, müzeyi uluslararası bir boyuta taşıdı'' ifadelerini kullandı.

FERHAT SU KANALI KORUMA ALTINA ALINDI

Ferhat ve Şirin aşkında efsaneye konu edilen 'Ferhat Su Kanalı'nın söz konusu çalışmayla koruma altına alınarak turizme kazandırıldığını vurgulayan Özdemir, ''Kanalın çevresinde özel mülkiyet olması nedeniyle fabrikalar, atıklar vardı. Burayı önce kamulaştırdık. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'ndan bu konuda destek aldık. Projenin yüzde 38'ini kalkınma ajansımız sağlıyor'' dedi. Özdemir, 2013 yılının Haziran ayında tamamlanması planlanan projenin 2,5 milyon liraya mal olacağını sözlerine ekledi.

Boyut Yayın Grubu
©1996 - BOYUT YAYIN GRUBU | Site Kullanım Koşulları
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul Tel: +90 212 413 33 33 (pbx) Faks: +90 212 413 33 34
info@boyut.com.tr | industryguideinfo@boyut.com.tr
Adınız Soyadınız :  
E-Mail Adresiniz :    
Alıcının Ad Soyadı :  
Alıcının E-mail Adresi :    
Mesajınız :  
En fazla 300 karakter