Firma Rehberi Kataloğu
Online Katalog | Ana Sayfam Yap | Favorilerime Ekle | Tavsiye Et | Şirketimi Ekle | Sıkça Sorulan Sorular | İletişim
ÜYE GİRİŞİ ÜYELİK
SON KATILAN FİRMALAR
FLORAKİM KİMYA TEMİZLİK ÜRÜNLERİ
SAPHİR HOTEL
ADMİN HABER
ADMİN2

HUZUREVİ SEKTÖRÜNDE MARKALAŞMA TRENDİ BAŞLADI

| İstanbul | 20.11.2012 11:47:29 |
Son verilere göre Türkiye'de faaliyetteki 292 huzurevinin 186'sı özel sektörün. Sektörde 4 - 5 huzurevi yatırımı yapan, zincir kuran, "her mahalleye bir huzurevi" planı ile 30 - 40 kişilik butik huzurevleri kurmaya başlayan yatırımcılar var. Yabancı sermaye de sektöre girdi.Huzurevi yatırımı önemli bir iş alanı haline geldi. Sektörde ciro 1.3 milyar lirayı geçti. Türkiye genelinde halen 292 huzurevi var. Bunların 106'sı devletin sosyal gerekçelerle kurduğu huzurevleri. Bu 106 huzurevinde 11 bin 678 yatak kapasitesi var. Ancak özel sektör nüfus projeksiyonlarıyla bu alanın önemli bir yatırım fırsatı doğurduğunun farkında. Dünya Gazetesi'nden Kezban Karaboğa'nın haberine göre; 2000'li yılların başında özel sektör tarafından kurulmuş sadece 20 huzurevi vardı, şu anda sayı 186! Son 10 yılda 166 huruevi kurmuş özel sektör. Bu özel huzurevlerinde 10 bin 661 yatak kapasitesi var. Huzurevi zinciri kuran girişimciler var. Bu zincirlerin bazılarında 4 - 5 birim bulunuyor. Her ilçeye bir huzur evi hedefiyle proje geliştirenler var. Nezih Huzurevleri Grubu'nun İstanbul'da 5 huzurevi bulunuyor. Doğa Grubu'nun 4, Çamlıca Huzurevleri Grubu'nun 3 huzurevi var. Sektördeki potansiyel yabancı ve yerli şirketlerin yatırımlarını artırıyor. Avrupa ve Güney Amerika'da faaliyet gösteren Belçikalı huzurevi zinciri Senior Assist, Türkiye'de 5 yılda toplam 300 milyon Euro yatırım yapacağını açıkladı. Şirket, yatırımlarını tüm Türkiye'ye yaymayı planlıyor. Türkiye'de şu ana kadar 2 tane +60 yaşam tesisi ve evde bakım firması yatırımı bulunan Senior Assist, 2013 yılında en az 2 yaşam evinde operasyona başlamayı planlıyor. 5 yılda 5 bin yatak kapasitesine ulaşmayı hedefliyor. İspanya ve Portekiz'de bu alanda önemli yatırımları olan uluslararası oyuncu Alman Samarites Bund, Türkiye'de yatırım fırsatı arıyor. Bu şirketin görüşmeler yaptığı belirtildi.

Alman Kızılhaç Teşkilatı'nın da Türkiye'yi huzurevi kurmak için değerlendirdiği belirtildi.

Yerli şirket Nil Turizm, ilki Antalya'nın Tekirova beldesinde olmak üzere üç ayrı sağlık turizmi yatırımı yapacağını açıklamıştı. Bu şirketin projesinin içinde huzurevi de olacak. Hedefi yabancı emekli ve yaşlılar. 5 şubesi olan Nezih Grubu'nun sahibi Ahmet Demirbaş yatırım hedeflerini şöyle anlattı: "Yaşlılarımızı kendi mahallesinden ayırmadan kendi bulundukları bölgede daha ziyade 30-40 kişilik huzur evleri kurmak amacındayız. Ancak bunu yapmak için sermayeye ihtiyaç var. Eğer destek görürsek, yaşlılarımızı kendi yaşadıkları ve alıştıkları mahallelerinden ayırmadan her semte bir bakım evi açabiliriz." Elele Bakımevi'ni 2012'de devralan Doğa Grubu, 4 şubede 300 yatak kapasitesi, yüzde 70 doluluk oranıyla çalışıyor. Çamlıca Huzurevleri Grubu 3 şube, Adora Huzurevleri grubu 2 şube, Suadiye Huzurevleri Grubu 3 şube, Kadıköy Yaşam Huzurevleri grubu 2 şube ile faaliyet gösteriyor. Eczacıbaşı grubu, bu alanda daha özel bir hizmet anlayışına sahip. Bu şirket, huzurevi açma yerine yaşlı (ve hastaya) 'evde bakım' hizmeti veriyor. Huzurevi yatırımlarını tetikleyen temel faktör, nüfus projeksiyonları ve aile yapısı. Türk aile yapısında önemli yeri olan "aile büyüklerine çocukların bakması" geleneği değişiyor. Bakım sektöründe patlama yaşanıyor. Türkiye'de nüfus yapısında değişim yaşanıyor. Yapılan çalışmalara göre 2025 yılında Türkiye'nin nüfusu 83 buçuk milyon'a ulaşacak. Nüfus artış hızı 2010 yılında yüzde 1 iken 2050 yılında yüzde 0,01 düşecek. 2050 yılında Türkiye'de 17 milyon yaşlı nüfus olacak. Dahası, Türkiye bakım maliyeti itibariyle Avrupa'dan ucuz kaldığı için hem Türk şirketleri, hem de Avrupalı yatırımcıların Avrupalı yaşlı ve emeklileri ciddi bir pazar olarak görüyor. Yaşlılar için daha uygun iklim koşulları ve hizmet sektörünün düzeyi de önemli avantajlar olarak görülüyor.

Ciro 1.3 milyar lirayı buldu

Sektör yetkililerinden alınan bilgilere göre 2010-2011 döneminde huzurevi hizmetlerinde 2011 yılında 734 milyon dolar (1.3 milyar lira) ciroya ulaşıldı. 2012 yılında bu rakamın 1.5 milyar dolara çıkması bekleniyor. Antalya Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan'a göre Türkiye'de bakım sektörünün potansiyel cirosunu 3 milyar dolar olarak tahmin ediyor. Tufan'a göre bu rakama ulaşmayı engelleyen temel faktör, yaşlı bakımı konusundaki geleneksel, kültürel yaklaşımlar, toplumun sosyal kontrol baskısı. Projeksiyonlara göre ortalama yaşam süreleri uzuyor. Türkiye'de ilk Yaşlılık Atlasını hazırlayan Prof. Dr. İsmail Tufan'ın analizi şöyle: "Nüfusumuzun yüzde 10,3'ünün yaşı 60'ın üzerine çıktı; 7,4 milyon yaşlımız var ve 2020'li yıllarda yaşam süresi 82 ile 85 yıl arasında bir noktada yer alacak. Yani yaşlılar hızla çoğalacak. Dolayısıyla 2050 yılında nüfusun yüzde 30'nu meydana getireceklerinden hareket etmek gerekiyor. En hızlı çoğalanlar ise yaşı 80'in üzerindeki ileri yaşlılar. 1960 yılından beri bu yaş grubu yüzde 300'ün üzerinde bir artış göstermiştir."

Senior Assist CEO & CFO Emrah Gültekin: Yatak kapasitemiz 5 yılda 5 bin'e çıkacak

"Gelecek 25 yılda Türkiye; dünyada yaşlı nüfusun en hızlı arttığı ikinci ülke olacaktır. Deneyimli sağlık çalışanlarınca sunulan evde bakım ve evde sağlık hizmetine de gösterilen önemin artacağını düşünüyoruz. 65 yaş üzeri nüfusun yüzde 90'ında genellikle kronik hastalık, yüzde 35'inde iki, yüzde 23'ünde üç ve yüzde 14'ünde de dört veya daha fazla hastalık bulunduğunu, evde bakım ve huzurevlerine muhtaç insanlara verilen hizmetlerin çok da profesyonel olmayan yöntemlerle gerçekleştirildiğini, eğitim ve bilinç eksikliği olduğunu gördük. Bu ihtiyaca paralel olarak Güre'deki Yaşam evimizin ardından, 2012 yılı içinde İstanbul Beylikdüzü'nde 280 yatak kapasiteli yeni tesisimizi hizmete geçireceğiz. Hedefimiz, yatak kapasitemizi 5 yıl içerisinde 5 bin'e çıkartmak." (Kaynak: Dünya Gazetesi)

Boyut Yayın Grubu
©1996 - BOYUT YAYIN GRUBU | Site Kullanım Koşulları
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul Tel: +90 212 413 33 33 (pbx) Faks: +90 212 413 33 34
info@boyut.com.tr | industryguideinfo@boyut.com.tr
Adınız Soyadınız :  
E-Mail Adresiniz :    
Alıcının Ad Soyadı :  
Alıcının E-mail Adresi :    
Mesajınız :  
En fazla 300 karakter